Answer on Question#38973 – Physics -- Optics
While a moving picture is being screened, a boy introduced a glass slab of thickness 3 cm and refractive index 1.5 between the projector and the screen. In order to have a clear picture on the screen, the screen should be moved through a distance of
(1) 1 cm away
(2) 1 cm nearer
(3) 2 cm away
(4) 3 cm away
Solution
d=3 cmn=1.5
If angles α,β are small we can use n1=sinβsinα≈tanβtanα≈βα
We can find I=d(tanα−tanβ)cotα=d(1−tanβtanα)≈d(1−βα)=d(1−n1)=1 cm
Answer:
(1) 1 cm away