Question #38198

at what distance shuold an object be placed in front of convex lens of focal lenght 20 cm to obtain an image of double its size?

Expert's answer

Answer on Question 38198, Physics, Options Formula for magnification is

M=ffdoM=\frac{f}{f-d_{o}}

where ff is focal length and dod_{o} is the distance from the lens to the object. So we can find

do=ffM=2020/2=10cmd_{o}=f-\frac{f}{M}=20-20/2=10\,cm

The answer is 10 cm.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS