Question #38004

When light of wavelength 5000Å is used in the single slit diffraction experiment,the first diffraction minima is formed at the position θ. If the width of the slit is 10^-4 cm,the magnitude of θ is: a)30 b)45 c)60 d)15.

Expert's answer

Answer on Question #38004 – Physics – Other

Question: when light of wavelength 5000A˚5000\,\mathrm{\AA} is used in the single slit diffraction experiment, the first diffraction minimum is formed at the position θ\theta. If the width of the slit is 104cm10^{-4}\,\mathrm{cm}, the magnitude of θ\theta is: a)30a)30; b)45b)45; c)60c)60; d)15d)15.

Solution: in the single slit diffraction experiment the condition for the minimum points is


asinθ=nλ,n=±1,±2,a \cdot \sin \theta = n \cdot \lambda, n = \pm 1, \pm 2, \dots


For the first diffraction minimum we obtain asinθ=λsinθ=λaa \cdot \sin \theta = \lambda \rightarrow \sin \theta = \frac{\lambda}{a}.


sinθ=λa=50001010106=0,5.\sin \theta = \frac{\lambda}{a} = \frac{5000 \cdot 10^{-10}}{10^{-6}} = 0,5.


The solution of the equation sinθ=0,5\sin \theta = 0,5 is θ=30\theta = 30{}^\circ.

Answer: a)30a)30{}^\circ.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS