Question #37991

An object is placed 12cm from a converging lens. An image of the object is formed 12cm from the second focus on the other side of the lens. Calculate the focal length.

Expert's answer

Answer on Question 37991, Physics, Optics We will use thin lens formula to solve this problem. As you know

1do+1di=1f\frac{1}{d_{o}}+\frac{1}{d_{i}}=\frac{1}{f}

where dod_{o} is object distance, did_{i} is image distance and ff is focus length. we are given that di=f+ld_{i}=f+l, l=12l=12 cm and do=12d_{o}=12 cm. So we can find

1do+1f+l=1f\frac{1}{d_{o}}+\frac{1}{f+l}=\frac{1}{f}

(f+l+do)f=do(f+l)(f+l+d_{o})f=d_{o}(f+l)

f2+lfdol=0f^{2}+lf-d_{o}l=0

f2+12f144=0f^{2}+12f-144=0

From where we find that physical solution is f7.4f\approx 7.4 cm.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS