Answer on Question 33267, Physics, Optics
Question:
A ray of light travels from air to glass. The incident ray makes an angle 45∘ while the refracted ray makes an angle of 30∘ with the normal to the interface. The speed of light in air is 3.0⋅108m/s. What is the speed of light in glass?
a) 2.12⋅108m/s
b) 4.24⋅108m/s
c) 3.73⋅108m/s
d) 3.0⋅108m/s
Solution:
From the Snell’s law we have:
sinθ2sinθ1=n1n2=v2v1,
where, θ1=45∘ is the angle of incidence, θ2=30∘ is the angle of refraction, v1 is the speed of light in air, v2 is the speed of light in glass, n1 is the refractive index of air, n2 is the refractive index of glass.
Thus, we can find the speed of light in glass:
v2=v1sinθ1sinθ2=3.0⋅108sm⋅sin45∘sin30∘=3.0⋅108sm⋅0.7070.5=2.12⋅108sm.
Answer:
a) 2.12⋅108sm.
http://www.AssignmentExpert.com/