Calculate the maximum wavelength of microwave radiation that will be absorbed at 0k in a) pb, Tc=7.19k b) Al, Tc=1.2k
Solution
The Cooper pair binding energy, or gap energy, is
Eg≈3kTc≤hν=λhc
From hence
λmax=3kTchc
a) λmax=3⋅1.38⋅10−23⋅J/K⋅7.19K6.6⋅10−34J⋅s⋅3⋅108m/s=6.65⋅10−4m
b) λmax=3⋅1.38⋅10−23⋅J/K⋅1.2K6.6⋅10−34J⋅s⋅3⋅108m/s=3.98⋅10−3m
Answer
a) λmax=6.65⋅10−4m
b) λmax=3.98⋅10−3m