Question #32217

A convex mirror has a radius of 20cm. An object is placed 30 cm in front of the mirror. Determine where the image will appear?

Expert's answer

Question #32217

A convex mirror has a radius of 20cm20\mathrm{cm}. An object is placed 30cm30\mathrm{cm} in front of the mirror. Determine where the image will appear?

Solution:

The position of the image defined according to the Gaussian mirror equation


1d0+1di=1f\frac{1}{d_0} + \frac{1}{d_i} = \frac{1}{f}


where

d0d_0 is the object distance

did_i is the image distance

ff is the focal length


di=fd0d0fd_i = \frac{f d_0}{d_0 - f}


The focal length is defined by the following formula:

f=R2f = \frac{R}{2} where RR is the radius of the mirror:


di=Rd02d0Rd_i = \frac{R d_0}{2 d_0 - R}di=203023020=15 cmd_i = \frac{20 \cdot 30}{2 \cdot 30 - 20} = 15 \text{ cm}


Answer: 15 cm.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS