A sinusoidal wave travels along with. The time for a particular point as move from maximum displacement to zero displacement is 178ms. The wavelength of the wave is 1.38m. Find the period, the frequency and the speed of the wave
Solution:
Time at which the point moves from a position of amplitude in the position of the zero displacement is given in the condition: t1=178ms
We have harmonic oscillations (described by a sinusoid).
For reasons of symmetry of sinusoid: t1=t2=t3=t4=178ms
Period T - the time at which point performs complete oscillation:
T=t1+t2+t3+t4=4∗t1=4∗178ms=712ms
Frequency n - the number of oscillations per second
n=T1=712ms1=1.4044Hz
Wavelength - the distance which passes wave in one period:
λ=ϑ∗T,ϑ−speedofthewaveϑ=Tλ=712ms1.38m=1.938sm
Answer: period T=712ms , frequency n=1.4044Hz , speed V=1.938m/s
