Question #30213

Monochromatic light is used to illuminate a pair of narrow slits 0.3 mm apart and the interference pattern is observed on a source 0.91 mm away. The second dark band appears 3.0 mm from the centre. What is the wavelength in metres?

Expert's answer

QUESTION:

Monochromatic light is used to illuminate a pair of narrow slits d=0.3d = 0.3 mm apart and the interference pattern is observed on a source l=0.91l = 0.91 m away. The second dark band appears 3.0 mm from the centre. What is the wavelength in metres?

SOLUTION:

The spacing Δx\Delta x of the fringes at a distance ll from the slits is given by


Δx=lλd\Delta x = \frac{l\lambda}{d}


As it can be seen from a picture above, the spacing between interference fringes is equal to the


3.02=1.5 mm\frac{3.0}{2} = 1.5 \text{ mm}


So


λ=Δxdl\lambda = \frac{\Delta x \cdot d}{l}λ=1.51030.31030.91=495109 m=495 nm\lambda = \frac{1.5 \cdot 10^{-3} \cdot 0.3 \cdot 10^{-3}}{0.91} = 495 \cdot 10^{-9} \text{ m} = 495 \text{ nm}

ANSWER:

495·10⁻⁹ meters

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS