The range of visible light is 4000A∘ to 7000A∘. Will photoelectrons be emitted by a copper surface of work function 4.4eV, when illuminated by visible light? Give the mathematical prove of your answer?
**Solution:**
Af=4.4eV=4.4⋅1.6⋅10−19=7.049⋅1019Jλ1=400nmλ2=700nm
We can determine if the photoelectrons would be emitted by using a frequency of red edge:
νred=hAf,
Where h is a Planck's constant and h=6.67⋅10−34(J⋅c)
νred=6.67⋅10−347.049⋅10−19=1.0568⋅1015(Hz)
And the frequency of visible light is
λ1=ν1cν1=λ1c=400⋅10−93⋅108=0.75⋅1015(Hz)λ2=ν2c;ν2=λ2c=700⋅10−93⋅108=0.4285⋅1015(Hz)
So we can see that
ν2<ν1<νred
**Answer:** That means that the photoelectrons wouldn't be emitted from the surface.