Question #28857

1. Calculate the least width that a grating must have to resolve the components of D lines (5890 and5896 A0 ) I n the second order. The grating has 800 lines per cm

Expert's answer

QUESTION:

Calculate the least width that a grating must have to resolve the components of D lines (5890 and 5896 A) in the second order. The grating has 800 lines per cm

SOLUTION:

Resolvance or "chromatic resolving power" for a device used to separate the wavelengths of light is defined as


R=λΔλR = \frac {\lambda}{\Delta \lambda}


Where


λ=λ1+λ22\lambda = \frac {\lambda_ {1} + \lambda_ {2}}{2}Δλ=λ2λ1\Delta \lambda = \lambda_ {2} - \lambda_ {1}


For grating resolvance is


R=mNR = m N


where N is the total number of slits illuminated and m is the order of the diffraction.

Hence


R=λΔλ=mNR = \frac {\lambda}{\Delta \lambda} = m NN=λmΔλ=491N = \frac {\lambda}{m \Delta \lambda} = 491


Hence, the width that a grating must have is l=Nd=491800=0.614cml = \frac{N}{d} = \frac{491}{800} = 0.614 \, \text{cm}

ANSWER:

0.614 cm

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS