Question #283203

Given the dimensions of the reduced eye , the

diameter fovea ab = 0.3mm. view distance nB= nA=2.05

meters, na = nb = 1.5cm, calculate the object size for an image

filling the fovea.Pay attention to unit 1m=100cm=1000mm;


Expert's answer

1) Determine the magnification:


M=−dido=−1.5205=7.32⋅10−3.M=-\frac{d_i}{d_o}=-\frac{1.5}{205}=7.32·10^{-3}.


2) The size of the object:


ho=hi/M=0.3/(0.00732)=40.98 mm.h_o=h_i/M=0.3/(0.00732)=40.98 \text{ mm}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS