Question #252413

A plano-convex lens of focal length 25.0 cm is to be made with crown glass of refractive index 1.52. Calculate the radius of curvature of the grinding and polishing tools to be used in making this lens.

Expert's answer

Focal length of convex lens P=25.0 cm

Pefractive index of glass μ=1.52\mu = 1.52

The focal length of the thin lens is defined as the image distance for an object at infinity or the object distance for an image at infinity.

Therefore, lens maker’s formula

1f=n2−n1n1(1R1−1R2)\frac{1}{f} = \frac{n_2-n_1}{n_1}(\frac{1}{R_1} -\frac{1}{R_2})

For a convex lens R2 is flat so 1R2=0\frac{1}{R_2} =0

1f=(μ−1)×1R1μ=n2n11f=(1.52−1)×1R1R1=25.0×0.52=13  cm\frac{1}{f} = (\mu-1) \times \frac{1}{R_1} \\ \mu = \frac{n_2}{n_1} \\ \frac{1}{f} = (1.52-1) \times \frac{1}{R_1} \\ R_1 = 25.0 \times 0.52 = 13 \;cm

The radius of curvature is R1=13  cmR_1=13 \;cm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS