Question #193479

 (a) A 2.40-cm-high insect is 1.30 m from a 135-mm focal-length lens. Where is the image, how high is it, and what type is it? (b) What if f = -135 mm?


Expert's answer

a)

f=dFd−F=1.3⋅0.1351.3−0.135=0.15 m,f=\frac{dF}{d-F}=\frac{1.3\cdot 0.135}{1.3-0.135}=0.15~m,

Γ=fd=0.151.3=0.12.\Gamma=\frac fd=\frac{0.15}{1.3}=0.12.

Image real, inverted, not magnified.

b)

f=d∣F∣d+∣F∣=1.3⋅0.1351.3+0.135=0.12 m,f=\frac{d|F|}{d+|F|}=\frac{1.3\cdot 0.135}{1.3+0.135}=0.12~m,

Γ=fd=0.121.3=0.09.\Gamma=\frac fd=\frac{0.12}{1.3}=0.09.

Image virtual, erect, not magnified.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS