Question #181079

An object is placed in front of a covering lens with a focal length of 17.50 CM. Find the image distance for an object distance of 35.00 cm. Answer in units of cm.


Expert's answer

Solution:-


given

u = - 35 cm

f = 17.5 cm

lens formula


1v−1u=1f\frac{1}{v} - \frac{1}{u}=\frac{1}{f}


1v=1u+1f\frac{1}{v} =\frac{1}{u}+\frac{1}{f}


Putting values


1v=1−35+117.5\frac{1}{v} =\frac{1}{-35}+\frac{1}{17.5}



1v=−5+10175\frac{1}{v} =\frac{-5+10}{175}



V=35cm\boxed{V = 35cm} i.e image distance




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS