Monochromatic light enters an equilateral prism made of glass with index of refraction 1.42 in such a way that, after refraction at the first surface, the light travels parallel to the base of the prism,
30
o
What must be the angle of incidence of the light for this to occur?
Answer in units of
o
Solution:
According to Snell's law:
n=sinθ2sinθ1
were θ1 - the angle of incidence, θ2 - the angle of refraction, n - refraction index
θ2=30∘n=1.42sinθ1=nsinθ2θ1=arcsin(nsinθ2)=arcsin(1.42∗sin30∘)=45.23∘
Answer: 45.23∘ or 45.23−30=15.23∘ to the base of the prism.