Question #170568

The image of an object in a convex mirror is 4cm from the mirror. If the mirror has a radius of curvature of 24cm,find the position of the object and the magnification


Expert's answer

Write the equation for the convex mirror:


1d0−1di=−1f, d0=diff−di=diR/2R/2−di=4⋅24/224/2−4=6 cm.\frac{1}{d_0}-\frac{1}{d_i}=-\frac{1}{f},\\\space\\ d_0=\frac{d_if}{f-d_i}=\frac{d_iR/2}{R/2-d_i}=\frac{4·24/2}{24/2-4}=6\text{ cm}.

The magnification is


m=dido=46=0.67.m=\frac{d_i}{d_o}=\frac{4}{6}=0.67.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS