A certain vibrating string on a piano has a length of 74 cm and forms a standing wave having two antinodes.
(a) Which harmonic does this wave represent?
(b) Determine the wavelength of this wave
(c) how many nodes are there if 20.0 Newton find the fundamental frequency I'm the next three frequencies that could cause standing wave patterns on the street
Expert's answer
Given,
Length of string L=74cm
Number of Antinode=2
(A) Since the wave has two antinode So The wave is in second harmonic.
(B) Wavelength λ=n2L=22×74=74cm
(C) There are 3 nodes there.
Tension in he string T=20N
Mass per unit length μ=9×10−3kg/m3
Velocity of wave ν=μT=9×10−320=47.14m/s
Fundamental frequency f1=2lv=2×0.7447.14=31.85Hz
Next three frequencies are 2f1,3f1,4f1=63.70Hz,95.55Hz,127.40Hz
"assignmentexpert.com" is professional group of people in Math subjects! They did assignments in very high level of mathematical modelling in the best quality. Thanks a lot