Question #162608

A telescope is made of an object glass of focal length 20cm and an eyepiece of 5cm, both converging lenses. Find the magnification when the eye is focused to receive parallel rays.


Expert's answer

Magnification can be given as

Magnification=F0Fe=205=4Magnification=\frac{F_0}{F_e}=\frac{20}{5}=4



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS