Question #162605

The image obtained with a converging lens is erect and three times the length of the object. The focal length of the lens is 20cm. Calculate the object and image distances.


Expert's answer

Let's write the magnification equation:


M=hiho=dido=3,M=\dfrac{h_i}{h_o}=\dfrac{-d_i}{d_o}=3,di=3do.d_i=-3d_o.

Let's wtrite the equation of thin lens:


1do+1di=1f,\dfrac{1}{d_o}+\dfrac{1}{d_i}=\dfrac{1}{f},1do+13do=1f,\dfrac{1}{d_o}+\dfrac{1}{-3d_o}=\dfrac{1}{f},do=23f=2320 cm=13.3 cm.d_o=\dfrac{2}{3}f=\dfrac{2}{3}\cdot20\ cm=13.3\ cm.

Finally, we can find the image distance:


di=3do=313.3 cm=40 cm.d_i=-3d_o=-3\cdot13.3\ cm=-40\ cm.

The sign minus means that the image is virtual.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS