Question #162569

The critical angle for total internal reflection for sapphire surrounded by air is 34.4 degree. Calculate the polarizing angle for sapphire.


Expert's answer

Answer

For critical angle for total internal reflection

nsna=sin90°sinθc\frac{n_s}{n_a}=\frac{sin90^°}{sin\theta_c}

Where s for sapphire and a for air

ns=1sinθc=1sin34.4°n_s=\frac{1}{sin\theta_c}=\frac{1}{sin34.4^°}

Now polarization angle

θp=tan1(nsna)=tan1(ns1)=tan1(1sin34.4°)=60.5°\theta_p=\tan^{-1}(\frac{n_s}{n_a}) \\=\tan^{-1}(\frac{n_s}{1}) \\=\tan^{-1}(\frac{1}{sin34.4^°}) \\=60.5^°



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS