Question #161984

A driver travels northbound on a highway at a speed of 25.0m/s. A police car, travelling southbound at a speed of 40.0m/s, approaches with its siren producing sound at a frequency of 2500Hz

(a) What frequency does the driver observe as the police car approaches?

(b) What frequency does the driver detect after the police car passes him?


Expert's answer

(a)

fo=fs(v+vovvs),f_o=f_s(\dfrac{v+v_o}{v-v_s}),fo=2500 Hz(343 ms+25 ms343 ms40 ms)=3036.3 Hz.f_o=2500\ Hz\cdot(\dfrac{343\ \dfrac{m}{s}+25\ \dfrac{m}{s}}{343\ \dfrac{m}{s}-40\ \dfrac{m}{s}})=3036.3\ Hz.


(b)

fo=fs(vvov+vs),f_o=f_s(\dfrac{v-v_o}{v+v_s}),fo=2500 Hz(343 ms25 ms343 ms+40 ms)=2075.7 Hz.f_o=2500\ Hz\cdot(\dfrac{343\ \dfrac{m}{s}-25\ \dfrac{m}{s}}{343\ \dfrac{m}{s}+40\ \dfrac{m}{s}})=2075.7\ Hz.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS