Question #157580

The diameter of 20th dark ring in a Newton's Ring system viewed normally is 0.6 c.m. Calculate the thickness of corresponding air film if wavelength of light used is 6X10 cm.


Expert's answer

Let's write the condition for dark ring:


Dn=4nλR.D_n=\sqrt{4n\lambda R}.

From this formula we can find RR:


R=Dn24nλ=(6.0103 m)24206107 m=0.75 m.R=\dfrac{D_n^2}{4n\lambda}=\dfrac{(6.0\cdot10^{-3}\ m)^2}{4\cdot20\cdot6\cdot10^{-7}\ m}=0.75\ m.

Finally, we can find the thickness of corresponding air film:


t=rn22R=(3.0103 m)220.75 m=6106 m=6 μm.t=\dfrac{r_n^2}{2R}=\dfrac{(3.0\cdot10^{-3}\ m)^2}{2\cdot 0.75\ m}=6\cdot10^{-6}\ m=6\ \mu m.

Answer:

t=6 μm.t=6\ \mu m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS