Question #155710

8. A cannon flash is seen, but it takes 6s for the sound to reach the persons ear

How far away was the cannon?



Expert's answer

We can find the distanse from the cannon to the person from the formula:


d=vsoundt=340 ms6 s=2040 m.d=v_{sound}t=340\ \dfrac{m}{s}\cdot6\ s=2040\ m.

Answer:

d=2040 m.d=2040\ m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS