Solution. According to the condition of the problem focal distance
F=D1=51=0.2mUsing the thin lens equation
o1+i1=F1where o=20m is object distance; i is image distance. Therefore
i1=F1−o1
i=o−Fo×F=20−0.20.2×20=19.84≈0.202mSketch the image

Using definition the magnification
M=hohi=oi=200.202≈0.01Answer. 0.01