Question #153490

A converging lens of focal length 20.0 cm forms an image of each of two objects placed (a) 40.0 cm and 

(b) 15.00 cm in front of the lens. In each case, find the image distance and describe the image


Expert's answer

(a)  f=20  cmp=40  cm1q=1f1p=1201401q=60800q=13.3  cmM=qp=13.340=0.33(a) \; f = -20 \;cm \\ p = 40 \;cm \\ \frac{1}{q}=\frac{1}{f}-\frac{1}{p} \\ = -\frac{1}{20}- \frac{1}{40} \\ \frac{1}{q}=\frac{-60}{800} \\ q = -13.3 \;cm \\ M = \frac{-q}{p} \\ = \frac{13.3}{40}=0.33

Hence the image is smaller than the object.

(b)  f=20  cmp=15  cm1q=1201151q=35300q=8.5  cmM=0.56(b) \; f = -20 \;cm \\ p = 15 \;cm \\ \frac{1}{q}=-\frac{1}{20}- \frac{1}{15} \\ \frac{1}{q} = -\frac{35}{300} \\ q = -8.5 \;cm \\ M = 0.56

Hence the image is smaller than the object.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS