Question #152236

An object placed 12 cm to the left of a converging lens forms an image on a screen 36 cm to the right of the lens. Calculate the focal length of the lens.

Expert's answer

We can find the focal length of the lens from the lens equation:


1do+1di=1f,\dfrac{1}{d_o}+\dfrac{1}{d_i}=\dfrac{1}{f},f=11do+1di=1112 cm+136 cm=9 cm.f=\dfrac{1}{\dfrac{1}{d_o}+\dfrac{1}{d_i}}=\dfrac{1}{\dfrac{1}{12\ cm}+\dfrac{1}{36\ cm}}=9\ cm.

Answer:

f=9 cm.f=9\ cm.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS