Question #152128

Number of line per centimeter of a plan diffraction grating is 6000.when a monochromatic light is incident on it the angle of diffraction for the second order spectral line become 450.find the wavelength of the light.


Expert's answer

Answer

equation for diffraction grating

dsinθ=nλd\sin\theta=n\lambda

No. Of spectral line per centimeter

1/d=6000

In first case

λ=sinθ/6000\lambda=\sin\theta/6000

Now in second case

Wavelenth

λ=sinθ6000×2×sinθ×450=0.9A°\lambda'=\frac{\sin\theta}{6000\times2\times sin\theta\times450}=0.9A^°


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS