Question #151801

The speed of light in air is 300, 000 km/s. What is the speed of light in glass if the refractive index of glass is 1.5

Expert's answer

Answer

the speed of light in glass is given by

v=cn=3×1081.5=2×108v=\frac{c}{n}=\frac{3\times10^{8}}{1.5}=2\times10^{8} m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS