Question #149573

In a Michelson’s Interferometer 200 fringes cross the field of view when the movable mirror is displaced through 0.0589 mm. Calculate the wavelength of monochromatic light used.

Expert's answer

λ=2d/nλ=(2x0.0589mm)/200λ=0.1178/200λ=0.000589mm\lambda=2d/n \lambda=(2x0.0589mm)/200 \lambda=0.1178/200 \lambda=0.000589mm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS