Question #147978

calculate the coherence time and coherence length of white light of wave length range of 3500 angstrom to 6500 angstrom

Expert's answer

As per the given question,

The range of the wavelengths of the lights are

λ1=3500A=3500×1010m\lambda_1=3500 A^\circ = 3500\times 10^{-10}m

λ2=6500A=6500×1010m\lambda_2=6500 A^\circ = 6500\times 10^{-10}m

We know that,

T=λcT=\frac{\lambda}{c}

Hence,

T1=3500×10103×108sec=1166.67×1018s\Rightarrow T_1=\frac{3500\times 10^{-10}}{3\times 10^8}sec =1166.67\times 10^{-18}s

T1=1.167×1015s\Rightarrow T_1 = 1.167\times 10^{-15}s

T2=6500×10103×108sec=2.167×1015sT_2=\frac{6500\times 10^{-10}}{3\times 10^8}sec =2.167\times10^{-15}s

Hence coherence time (ΔT)=(2.167×10151.167×1015)(\Delta T) = (2.167\times 10^{-15}-1.167\times 10^{-15})

=1×1015sec=1\times 10^{-15}sec

coherence length (l)=c×ΔT(l)=c\times \Delta T

l=3×108×1015m\Rightarrow l=3\times 10^{8}\times10^{-15}m

l=3×107m\Rightarrow l = 3\times 10^{-7}m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS