Question #146036

Consider a set if two slits each of width b = 5×10^−2 cm and separated by a distance d = 0.1 cm, illuminated by a monochromatic light of wavelength 6.328 × 10^−5 cm. If a convex lens of focal length 10 cm is placed beyond the double slit arrangement, calculate the positions of the minima inside the first diffraction minimum.


Expert's answer

We know that the first minima

dsinθ=(m+12)λd\sin \theta = (m+\frac{1}{2})\lambda

We can write it as

sinθ=λd(1+12)\sin \theta = \frac{\lambda}{d}(1+\frac{1}{2})

Now, substituting the values

sinθ=6.328×1050.1×2=3.164×104\sin\theta = \frac{6.328 × 10^−5}{0.1\times 2}=3.164\times 10^{-4}

here angle is very small hence we can write it as sinθθtanθ\sin\theta\sim\theta\sim\tan\theta

Hence, tanθ=3.164×104\tan\theta = 3.164\times 10^{-4}

position of the minima x=ftanθx=f\tan\theta

x=10×3.164×104=0.03164mmx=10\times 3.164\times 10^{-4} =0.03164mm

Now,

sinθ=λd(1+12)\sin \theta = \frac{\lambda}{d}(1+\frac{1}{2})

sinθ=6.328×1050.1(1+12)=6.328×1050.1(32)\sin\theta = \frac{6.328 × 10^−5}{0.1}(1+\frac{1}{2})=\frac{6.328 × 10^−5}{0.1}(\frac{3}{2})

sinθ=9.492×104\sin \theta = 9.492\times 10^{-4}

tanθsinθ=9.492×104\tan\theta\sim\sin\theta=9.492\times 10^{-4}

Hence the position of minima

x=ftanθx=f\tan\theta

x=10×9.492×104=0.094mmx=10\times 9.492\times 10^{-4} =0.094mm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS