Question #132942

suppose that two converging lens of focal length 10cm and 20cm are separated by 20.0cm.An object is placed 15.0cm to the left of lens 1. What is the position o the final image and magnification?

Expert's answer

f1=10  cmf_1 = 10 \;cm

f2=20  cmf_2 = 20 \;cm

d=20  cmd = 20 \;cm

u=−15  cmu = -15 \;cm

Image formed by the first lens:

1f1=1v–1u\frac{1}{f_1} = \frac{1}{v} – \frac{1}{u}

110=1v–1−15\frac{1}{10} = \frac{1}{v} – \frac{1}{-15}

v=30  cmv = 30 \;cm

Object distance for the second lens:

u’=v–du’ = v – d

u’=30–20=10  cmu’ = 30 – 20 = 10\; cm

Final image:

1f2=1v’−1u’\frac{1}{f_2} = \frac{1}{v’} - \frac{1}{u’}

1−20=1v’−110\frac{1}{-20} = \frac{1}{v’} - \frac{1}{10}

v’=20  cmv’ = 20 \;cm

Total magnification:

m=m1×m2m = m_1 \times m_2

m=vu×v’u’m = \frac{v}{u} \times \frac{v’}{u’}

m=3015×2010m = \frac{30}{15} \times \frac{20}{10}

m=4m = 4

Answer: 20 cm and 4. 

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS