Question #132197

An observer with a near point of 25cm looks through a microscope with an objective lens of focal length 1.2cm. when an object is placed 1.28cm from the objective, the angular magnification is -198 and the final image is formed at infinity a. What is the tube length of the microscope b. What is the focal length of the eyepiece


Expert's answer

The angular magnification of the eyepiece is


M=1+dfe,M=1+\frac{d}{f_e},

the focal length of the eyepiece is


fe=dM1=251981=0.127 cm.f_e=\frac{d}{M-1}=\frac{25}{198-1}=0.127\text{ cm}.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS