Question #122572

2. A diverging mirror with a focal length of 25 cm has a magnification of 0.50. How far

apart are the object and the image?

Expert's answer

Since, the lens is diverging ,thus ff is negative and f=−25cmf=-25cm

Formula for magnification is,

m=vum=\frac{v}{u}

where, u,vu,v are object and image distance respectively.

Thus, u=2vu=2v

Now, from lens maker formula,

1f=1v−1u\frac{1}{f}=\frac{1}{v}-\frac{1}{u}

Hence,

1−25=1v−12v=12v  ⟹  v=−12.5cm\frac{1}{-25}=\frac{1}{v}-\frac{1}{2v}=\frac{1}{2v}\\ \implies v=-12.5cm

Thus,

u=−25cmu=-25cm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS