Question #115810

A person whose least distance of distinct vision is 20 cm uses a converging lens of focal length 5 cm as a magnifying glass. What is the magnification when the lens is held close to eye and the image is formed at the least distance vision

Expert's answer

With the magnifying lens, the image is formed at the least distance of distinct vision, or at 20 cm. With the focal length of 5 cm it corresponds to the distance between the object and the lens of


o=fifi=520520=6.67 cmo=\frac{fi}{f-i}=\frac{5\cdot20}{5-20}=-6.67\text{ cm}

(negative sign means virtual image).

The magnification is, thus:


m=io=206.67=3.m=\frac{i}{o}=-\frac{20}{-6.67}=3.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS