Question #115342

When an object is placed 20cm in front of a spherical mirror produces an erect image which is 1/4 of the size of the object. Determine the type of the mirror and radius of curvature of the mirror

Expert's answer

The mirror is convex (from general theory).

So, we have RdiR+do=14(3Rdo)/4=di\frac{R-d_i}{R+d_o}=\frac{1}{4} \rightsquigarrow (3R-d_o)/4=d_i

And 1do+1di=1f=2R(dodi)R=2dodi-\frac{1}{d_o}+\frac{1}{d_i}=\frac{1}{f}=\frac{2}{R} \rightsquigarrow (d_o-d_i)R=2d_od_i

Hence, (5do3R)R=2do(3Rdo)3R2+doR2do2=0(5d_o-3R)R=2d_o(3R-d_o) \rightsquigarrow 3R^2+d_oR-2d_o^2=0

For do=20 ⁣:R=40/313.33cmd_o=20\colon R=40/3 \approx 13.33\,cm



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS