Question #115214

Many years ago, in the public grid, there was an alternating voltage of the effective value 127
1.On an old lamp from that time is 127 V; 40 W. Today is the mains voltage
effective value 230
2. What would happen if this lamp were used today?

Expert's answer

As per the question,

The initial effective value of the voltage =127V and 40W

The resistance of the lamp (R)=V2P=127240(R)=\dfrac{V^2}{P}=\dfrac{127^2}{40}

When the effective voltage is changed to 230V, then the power of the lamp

P=V2RP=\dfrac{V^2}{R}

Now substituting the values,

P=2302×401272=131.2WP=\dfrac{230^2\times 40}{127^2}=131.2W


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS