Question #114614

Using the appropriate figure, estimate the total chromatic dispersion at 1550 nm of a step-index figure having a core radius of 3 um.

Expert's answer

As per the given question,

wavelength (λ)=1550nm=1550×109m(\lambda)=1550nm = 1550 \times 10^{-9}m

Radius (R)=3μm=3×106m(R)=3\mu m = 3\times 10^{-6}m

Hence depression =Dλ=1550×109×3×106=4650×1015=4.65×1012=D\lambda = 1550 \times 10^{-9}\times 3\times 10^{-6}=4650\times 10^{-15}=4.65\times 10^{-12}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS