Question #108492

Ms. Everything is 5.13 ft tall. When standing in front of a convex mirror, her image’s height appears to be 3.18 ft. If the focal length of the mirror is 4.5 ft., what is her distance from the mirror? How far is her image from the surface of the mirror?

Expert's answer

f=R2f=\frac{R}{2}


1do1di=1f\frac{1}{d_o}-\frac{1}{d_i}=-\frac{1}{f} and yi=yodidoy_i=y_o\frac{d_i}{d_o}\to


do=f(dodi1)=4.5(5.133.181)=2.76ftd_o=f(\frac{d_o}{d_i}-1)=4.5(\frac{5.13}{3.18}-1)=2.76ft to the left


12.761di=14.5\frac{1}{2.76}-\frac{1}{d_i}=-\frac{1}{4.5} \to di=1.71ftd_i=1.71ft to the right








Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS