As per the question,
Focal length (f)= 5cm
least distance for distinct vision (D)=25 cm
Angular magnification for simple microscope =1+Df1+\dfrac{D}{f}1+fD
=1+255=1+\dfrac{25}{5}=1+525
=1+5=1+5=1+5
=6=6=6
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!