Question #102722

A girl of height 150cm with her eye level at 140cm stands in front of a plane mirror of height 75cm fixed to a wall.The lower edge of the mirror is at a height of 85cm above her feet level.The height of her image the girl can see in the mirror is

Expert's answer

We need to find the pat of the mirror between


y1=140(0.5)=70 cm,y2=140 cm.y_1=140(0.5)=70\ cm, y_2=140\ cm.

x=70(8570)=55 cmx=70-(85-70)=55\ cm

The height of image is


h=5570150120 cmh=\frac{55}{70}150\approx 120\ cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS