Question #101862

A 2.0cm high object is placed on the principle axis of concave mirror at a distance of 12cm from the pole.If the image is inverted real and 5.5cm high then the focal length of the mirror

Expert's answer

m=5.52=2.75m=\frac{-5.5}{2}=-2.75

di=(2.75)12=33 cmd_i=(-2.75)12=-33\ cm

133=1f112-\frac{1}{33}=\frac{1}{f}-\frac{1}{12}

f=18.9 cmf=18.9\ cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS