A helium-neon laser diffraction-limited light beam of wavelength 600 nm and diameter 3×10⁻³m is directed towards the surface of the moon 375×10³ km away.
To calculate the diameter of light patch produced on the moon.
Δθ=D2.44λ=3⋅10−32.44(600⋅10−9)=0.000488
W=LΔθ=(375000000)(0.000488)=183000 m=183 km
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Optics