Answer on Question #79807, Physics / Molecular Physics | Thermodynamics
An oil- fired boiler takes in feed water at 75∘C and produces wet steam at a pressure of 5 bars. The steam flow rate 1.50 tons/hr with a dryness fraction of 0.89. The fuel consumption rate is 6.10kg/min and its net calorific value is 41MJ/Kg. Determine the thermal efficiency of the boiler.
Solution:
Finding enthalpy of feed water, h1 and output steam h2
Use the table http://materias.df.uba.ar/f4aa2015c1/files/2015/03/Tableswater.pdf
h1=hf at 75∘Ch1=313.93kJ/Kgh2=hf+kκhfgh2=640kJ/Kg+0.89×2108kJ/Kg=2516.12kJ/Kg
Finding steam flow rate in kg/s
ms=(1.5×103)/602=0.42kg/s
Finding power rating of boiler.
BPR=(h2−h1)×msBPR=(2516.12kJ/Kg×2−313.93kJ/Kg)×0.42kg/s=924.9kJ=0.925MJ
Finding thermal efficiency of boiler
η=CVmf(h2−h1)×ms
Where mf=0.102kg/s, CV=41MJ/Kg
η=41MJ/Kg×0.102kg/s0.925MJ=0.22=22%Answer: 22 %
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com