Question #57537

A closed vessel having capacity 200 mL is filled with hydrogen gas at STP. Calculate
(i) Number of moles of hydrogen gas filled in the vessel.
(ii) Pressure of hydrogen gas in the vessel at 273°C.
(iii) Root mean square velocity of hydrogen gas at STP.
(iv) The value of Cp and Cv for hydrogen gas.

Expert's answer

Answer on Question #57537-Physics – Molecular Physics | Thermodynamics

A closed vessel having capacity 200mL200\,mL is filled with hydrogen gas at STP. Calculate:

(i) Number of moles of hydrogen gas filled in the vessel.

(ii) Pressure of hydrogen gas in the vessel at 273C273{}^{\circ}\mathrm{C}.

(iii) Root mean square velocity of hydrogen gas at STP.

(iv) The value of CpCp and CvCv for hydrogen gas.

Solution

(i) At standard temperature and pressure (STP) one mole of hydrogen gas occupies 22.4L22.4L. Then, we can compose a proportion (because the vessel is filled with hydrogen gas at STP)


1 mole of H222.4L1\ \text{mole\ of\ } H_2 - 22.4Ln moles of H2200mLn\ \text{moles\ of\ } H_2 - 200\,mL


From the proportion we obtain


n=200103L1 mole22.4L=0.0089 mol.n = \frac{200 \cdot 10^{-3}L \cdot 1\ \text{mole}}{22.4L} = 0.0089\ \text{mol}.


(ii) We can calculate the pressure of hydrogen gas in the vessel at 273C273{}^{\circ}\mathrm{C} from the ideal gas law


PV=nRT,PV = nRT,


here, PP is the pressure of the gas, VV is the volume of the gas, nn is the amount of substance of the gas which is measured in moles, R=8.314 (m3Pa)(molK)R = 8.314\ \frac{(m^3 \cdot Pa)}{(mol \cdot K)} is the universal gas constant, TT is the temperature of the gas.

Therefore, from the formula we get


P=nRTV=0.0089 mol8.314 (m3Pa)(molK)(273+273.15K)200106m3=2.02105Pa.P = \frac{nRT}{V} = \frac{0.0089\ \text{mol} \cdot 8.314\ \frac{(m^3 \cdot Pa)}{(mol \cdot K)} \cdot (273 + 273.15K)}{200 \cdot 10^{-6} m^3} = 2.02 \cdot 10^5 Pa.


(iii) By the definition, the root mean square velocity is given by formula


crms=3kTmc_{rms} = \sqrt{\frac{3kT}{m}}


here, k=1.381023lKk = 1.38 \cdot 10^{-23} \frac{l}{K} is the Boltzmann constant, T=273KT = 273\,K (standard temperature), m=3.3471027kgm = 3.347 \cdot 10^{-27} kg is the mass of the molecule of the hydrogen gas.

Then, the root mean square velocity of hydrogen gas at STP will be


crms=31.381023lK273K3.3471027kg=1837.6 ms.c_{rms} = \sqrt{\frac{3 \cdot 1.38 \cdot 10^{-23} \frac{l}{K} \cdot 273\,K}{3.347 \cdot 10^{-27} kg}} = 1837.6\ \frac{m}{s}.


(iv) Since H2H_2 is diatomic gas, the molar heat capacity at constant volume CvC_v will be


Cv=52R=528.314J(molK)=20.78JmolK.C _ {v} = \frac {5}{2} R = \frac {5}{2} 8.314 \frac {J}{(mol \cdot K)} = 20.78 \frac {J}{mol \cdot K}.


By the definition, the molar heat capacity at constant pressure will be


Cp=Cv+R=52R+R=72R=728.314JmolK=29.09JmolK.C _ {p} = C _ {v} + R = \frac {5}{2} R + R = \frac {7}{2} R = \frac {7}{2} \cdot 8.314 \frac {J}{mol \cdot K} = 29.09 \frac {J}{mol \cdot K}.


https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS