Question #344542

A hyperthermic (feverish) male, with a body mass of 104 kg, has a mean body temperature of 107F. He is to


be cooled to 98.6F by placing him in a water bath, which is initially at 77F. Calculate what is the minimum


volume of water required to achieve this result. The specific heat capacity of a human body is 3.5 kJ/(kg·K). The


specific heat capacity for water is 4186 J/(kg·K). You must first find an appropriate formula, before substituting


the applicable numbers.

Expert's answer

c1m1(t1−t)=c2m2(t−t2),c_1m_1(t_1-t)=c_2m_2(t-t_2),

m2=m1⋅c1c2⋅t1−tt−t2=33.8 kg,m_2=m_1\cdot\frac{c_1}{c_2}\cdot\frac{t_1-t}{t-t_2}=33.8~kg,

V=33.8 l.V=33.8~l.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS