Question #333681

How much time does a meter stick moving at 0.1c relative to an observer take to pass the


observer? The meter stick is parallel to its direction of motion.

Expert's answer

l=l01(v/c)2l=l_0\sqrt{1-(v/c)^2}

l=1.00m×1(0.1)2=0.995ml=\rm 1.00\: m\times\sqrt{1-(0.1)^2}=0.995\:m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS