Question #297541

For a certain gas, R = 0.277 kJ/kg-K and k = 1.384. a) What are the value of cp

and cv? b) What mass of this gas will occupy a volume of 0.425 m3 at 517.11

kPaa and 26.7 0C? c) If 31.65 kJ are transferred to this gas at constant

volume, what are the resulting temperature and pressure?


Expert's answer

We know that


n=PVRT=517.11×0.4250.277×103×299.7=2.64×103moln=\frac{PV}{RT}=\frac{517.11\times0.425}{0.277\times10^3\times299.7}=2.64\times10^{-3}mol

Idial gas equation

Q=nCvTQ=nC_v∆T

Cv=QnTC_v=\frac{Q}{n∆T}

Cv=31.652.64×103×299.7=40.002C_v=\frac{31.65}{2.64\times10^{-3}\times299.7}=40.002

Gas relationship

CpCv=RC_p-C_v=R

Cp=Cv+RC_p=C_v+R


Cp=40.002+0.277=40.279KJ/kgKC_p=40.002+0.277=40.279KJ/kg-K

(B)

Mass


m=PVRT=517.11×103×0.4250.277×103×200.7=3.95kgm=\frac{PV}{RT}=\frac{517.11\times10^{3}\times0.425}{0.277\times10^3\times200.7}=3.95kg

(C)


V=nRTP=2.64×103×0.277×103×299.7517.11×103=4.23×104m3V=\frac{nRT}{P}=\frac{2.64\times10^{-3}\times0.277\times10^{3}\times299.7}{517.11\times10^{3}}=4.23\times10^{-4}m^3


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS