Question #295912

The pressure below the depth of 25 m of a homogenous fluid is 50.473 psi.


Calculate specific weight in kN/m3,density of fluid in kgm/m3 and its specific


gravity.

Expert's answer

The specific weight can be found using the relationship with the density of the fluid, the acceleration of gravity and the depth where the pressure was measured:


P=ρgh=γh    γ=Ph=50.473psi25m(101.325kNm214.696psi)γ=13.920kNm3=13920kgm2s2The density of the fluid will be: ρ=γg=13920kgm2s29.807ms2=1419.4kgm3The specific gravity can be calculated as:SG=ρρH2O=1419.4kgm31000kgm3=1.4194P=\rho g h=\gamma h \\ \implies \gamma = \dfrac{P}{h}=\frac{50.473\,\cancel{psi}}{25\,m}\Big(\frac{101.325 \frac{kN}{m^2}}{14.696\,\cancel{psi}}\Big) \\ \gamma =13.920 \frac{kN}{m^3}=13920 \frac{kg}{m^2s^2} \\ \text{The density of the fluid will be: } \\ \rho =\frac{\gamma}{g}=\frac{13920 \frac{kg}{m^2s^2} }{ 9.807\frac{m}{s^2} }= 1419.4 \frac{kg}{m^3} \\ \text{The specific gravity can be calculated as:} \\ SG=\frac{\rho}{\rho_{H_2O}}=\frac{1419.4 \frac{kg}{m^3}}{1000 \frac{kg}{m^3}}=1.4194


In conclusion, the specific weight of the fluid is 13.920 kN/m3, the density is 1419.4 kg/m3, and the specific gravity is 1.4194.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS